אבחנה מאוחרת של מחלה – האם זה נקרא רשלנות רפואית?

הרפואה המתקדמת מאפשרת גילוי מוקדם של מחלות קטלניות באמצעות מכשירים טכנולוגיים מתקדמים ועל ידי רופאים מומחים בתחומם. עם זאת ישנם מקרים בהם האבחנה נעשית מאוחר מדי – האם זו רשלנות רפואית? על כך במאמר הבא.

 

אבחון מחלה מאוחר

בין אם אדם חולה במחלת סוכרת ובין אם במחלת סרטן, אבחון המחלה בזמן הוא קריטי להמשך הטיפול ומניעת נזק בלתי הפיך. לפיכך, עורכים לאדם בדיקות דם, צילומים וכד' ובאמצעות המידע מהבדיקות ומהבדיקה הפיזית, תוך תיאור הסימפטומים של המחלה, ניתן לאבחן ולהעניק טיפול תרופתי או פרוצדורה ניתוחית.

במידה וטועים באבחון והמטופל מקבל טיפול תרופתי שאינו מתאים למחלה או עובר ניתוח שכלל לא מסייע למחלה, זוהי רשלנות רפואית. על אחת כמה וכמה כאשר לא מגלים ממה האדם סובל ושולחים אותו הביתה ולמחרת עם מלוא הצער הוא נפטר כתוצאה ממחלה שהיה קל להציל את האדם ממנה. בנוסף, ישנם מקרים בהם אומרים למטופל לנוח וכנראה זו מחלה שתחלוף תוך מספר ימים וכלל לא שולחים אותו לבדיקות ואז כבר מאוחר מדי.

למשל, אישה התלוננה על צרידות ותחושה של משהו לא תקין בגרונה. הרופא רשם לה כדורים לצרבת ושלח אותה לביתה. לאחר תקופה המשיכה האישה לסבול ופנתה למומחה א.א.ג שהפנה אותה לטיפול בדיבור, וכשזה לא עזר, רופא מומחה אחר הפנה אותה לבדיקות מקיפות. האישה אובחנה עם סרטן מתקדם שבעקבותיו נפטרה. ייתכן שגילוי מוקדם היה מציל את חייה אם היה מאובחן בזמן.

 

אבחון שגוי של מחלה

בוודאי רבים מכם זוכרים את הסיפור של אמיר פ. גוטמן שאובחן במחלת הסרטן וטופל בהקרנות וטיפולים כימותרפיים. לאחר התייעצות עם מומחים בארה"ב הסתבר שהוא לא סבל מסרטן והטיפולים נעשו לשווא וגרמו לו לעוגמת נפש, נשירת שיער והוצאות רבות, לאחריהם התביעה על רשלנות רפואית לא איחרה להגיע. למרות זאת, לא שיחק לו מזלו והוא טבע למוות בניסיון להציל את בן משפחתו מטביעה.

כמו כן, ישנם מקרים בהם מחליפים את התוצאות של הבדיקות בין המטופלים השונים ומסיקים מסקנות שגויות. אבחון שגוי כזה לא רק יגרום סבל מיותר למטופל אחד, אלא גם חוסר טיפול במטופל השני. אפשרות נדירה יותר של רשלנות רפואית היא קריאת ממצאים שגויה וכתוצאה מכך גם הפענוח שלהם שגוי. ההוכחה לרשלנות רפואית מסוג זה היא שרופא אחר אבחן את המחלה כראוי.

 

מה ההשלכות של אבחון מאוחר או שגוי?

אבחון מאוחר או שגוי לא יעניקו למטופל את הטיפול שעליו לקבל. במקרה של אבחון מאוחר, ייתכן והאדם ילך לעולמו עד שיגלו מה באמת היה שם. במקרה של אבחון שגוי יעניקו למטופל טיפול לא ראוי שאף יכול להזיק לו. אם יש לכם חשד לרשלנות רפואית עליכם לפנות מייד לעורך דין מקצועי כמו עו"ד דוד פייל ולהגיש תביעה בגין רשלנות רפואית.

pexels-luan-rezende-1093161 (1)

אולי יעניין אותך גם

מוצר לרגליים
בריאות
אילו סוגי מדרסים קיימים

קיימים בשוק מגוון סוגים של מדרסים. בין אם הופניתם על ידי רופא אורתופד ובין אם בחרתם לפנות למכון להתאמת מדרסים באופן עצמאי, חשוב שתדעו מהן

קרא עוד »
כרישים
בריאות
איך מטפלים בחרדות

בשנים האחרונות אנחנו רואים שהשיח סביב מקרים של חרדות ולחץ הפך להיות הרבה יותר מקובל. למעשה, סביר להניח שגם אתם באופן אישי מכירים אנשים שסובלים

קרא עוד »