תביעה מול ביטוח לאומי – מה חשוב לדעת

על כל אזרח חלה החובה בתשלומי דמי ביטוח לאומי ולכן, כל אזרח במדינה ישראל משלם מדי חודש סכום כסף מסוים עבור הביטוח הלאומי. יחד עם זאת, לא כולם מודעים לזכויות להם הם זכאים, בשל התשלום הנגבה מהם עבור הביטוח הלאומי.

 

מהם תפקידי המוסד לביטוח לאומי?

המוסד לביטוח לאומי אחראי על הביטחון הסוציאלי של אזרחי מדינת ישראל ולפיכך, הוא מעניק שירותים שונים לאנשים הנזקקים לכך, כגון: הענקת קצבאות, שירותי שיקום, מימון דיור ועוד.

במצבים שונים, אזרחי המדינה רשאים להגיש תביעה מסוימת לביטוח הלאומי, למטרת קבלת קצבה או סיוע אחר.

אדם יכול לקבל תגמולים כספיים מהמוסד לביטוח הלאומי, במקרים שונים, הכוללים:

  • בעקבות תאונת עבודה או מחלת מקצוע
  • בעקבות נכות שנגרמה מפגיעה או מגורמים אחרים
  • בעקבות פיטורין ממקום עבודה
  • בעקבות מצב סיעודי או חוסר יכולת לתפקד באופן ראוי במהלך שגרת היום יום

 

איזו תביעה ניתן להגיש למוסד לביטוח לאומי?

במידה ואדם סובל מפגיעה  גופנית או נפשית, או במידה והוא זקוק לסיוע כספי מסוים, יוכל הוא להגיש טופס תביעה לביטוח לאומי, למטרת קבלת קצבה.

התביעות שאותן ניתן להגיש לביטוח הלאומי למטרת קבלת קצבה מסוימת או סיוע כספי, כוללות: תביעת דמי אבטלה, תביעת דמי פגיעה, תביעת דמי לידה ועוד.

באופן כללי, כל הגשת תביעה מחייבת צירוף של מסמכים, אישורים ו/או טפסים רלוונטיים לנושא התביעה, על מנת שיוכל הביטוח הלאומי לדון בזכאותו של מגיש התביעה.

 

כיצד מתקבלת תביעה ע"י הביטוח הלאומי?

לאחר הגשת התביעה, הביטוח הלאומי אחראי לקבוע את החלטתו בנוגע לזכאותו של מגיש התביעה. יתכנו מצבים, בהם ההחלטה בנוגע לתביעה מסוימת עשויה להתקבל לאחר פרק זמן, שכן כאשר מדובר בתביעות מורכבות, אזי הדבר עשוי לקחת מעט יתר זמן מאשר במצב בו הוגשה תביעה פשוטה יותר. מעבר כך, ישנן תביעות שדורשות גם את הגעתו של מגיש התביעה לוועדות מסוימות, כגון: בתביעה לקבלת קצבת נכות ולפיכך עשויות הן לכלול תהליך מורכב יחסית.

 

כיצד להצליח בהגשת תביעה לביטוח לאומי?

כדי להגיש את תביעה לביטוח לאומי, באופן נכון, כדאי לעקבו אחר ההוראות הנוגעות לאותה התביעה ולדאוג לשלוח עם טופס התביעה את כל המסמכים הרלוונטיים. אם הנכם מתקשים לטפל בתביעה באופן עצמאי והנכם זקוקים לסיוע מקצועי בכך, תוכלו לפנות ל- https://fclaw.co.il/עורך-דין-נזיקין/תביעת-פיצויים-בגין-נזקי-גוף/.

עורך דין מומחה בתחום הנזיקין יכול לסייע לתובעים בהגשת תביעות לביטוח הלאומי, כך שהם לא יצטרכו להתמודד עם המורכבות שעשויה להתרחש בהגשת התביעה.

 

לסיכום

הגשת תביעה לביטוח הלאומי לרוב כוללת בתוכה גם הגשה של טפסים רלוונטיים עבור המקרה המטופל. כל אזרח רשאי להגיש תביעה לביטוח הלאומי באופן עצמאי, אולם, אם הינו מתקשה בהגשת התביעה, הינו רשאי לפנות לעורך דין מומחה בתחום, שיוכל לדאוג עבורו בהליך הגשת התביעה ולוודא שהוא יתבצע באופן מקצועי ונכון.

 

SOCIAL, SECURITY

אולי יעניין אותך גם