מדליות – עובדות שלא ידעתם על הסיפור ההיסטורי

אם במגירת החפצים האישיים שלכם נחה לה גם מדליה כזו או אחרת, הרי שאתם מצטיינים באחד מענפי הספורט, או שהגעתם להישגים מרשימים בתחום הביטחון או הרפואה. מעניין אתכם איזו דרך עברה המדליה עד שהוענקה לכם: חגיגית, מבהיקה וסמלית? היום נישאב במנהרת הזמן לשיעור היסטוריה שלא יגרום לכם לפהק, למי שיקרא עד הסוף, מובטחת מדליה.

 

מדליות מאז ומעולם – העלילה העתיקה על המדליה

קבוצת הכדורעף שלכם זכתה במדליה? חוב שתדעו שכמו שלא המצאתם את הגלגל, כך גם למדליות בהזמנה אישית יש היסטוריה מכובדת שמתחילה אי אז בעת העתיקה. כבר אז, כמענק סמלי, נהוג היה לתת עיטורי הוקרה.

ביוון העתיקה, השתמשו, כמה מפתיע, בעלים לביטוי של הערכה, היוונים העניקו לאזרחים שהצטיינו בפעילות ציבורית: זרים של עלי דפנה עלי זית או הדס (רק נסו לדמיין את עצמכם חוזרים מתחרות אולימפית עם זר מצחיק על הראש… די מביך, כך אנו סוברים, אולם היוונים הקדומים חשבו אחרת), ברומא לעומת זאת הישגים בשדה הקרב העניקו לגיבורים עטרות זהב (זה כבר נשמע יותר משכנע…).

 

הראשון בעולם שהעניק מדליות

על ההמצאה הסמלית הזאת של הענקת מדליות, ככל הנראה, חתום אוגוסטוס, קיסר רומי. הוא היה מרבה לטבוע מטבעות מתכת כשעליהם חקוק דיוקנו. לנושאי משרות בכירות הוא היה מעניק מדליות יקרות ערך, שבצידן האחד מוטבע סמל של אירוע חשוב, ובצידן השני: דמות הדיוקן שלו, או של אחד ממקורביו (די מגלומני, לא כן?).

 

מדליות בימי הביניים

משום מה, נוהג הענקת המדליות די שקע בתהום הנשייה, בתקופה זו, החליפו אותו עיטורי כבוד אחרים, כגון סרטים וגלימות מיוחדות, שניתנו מאת המלכים לבני האצולה.

 

תקופת הרנסאנס – המדליות חוזרות לפרונט

צרפת של שנות המאה ה-15 מחזירה עטרה ליושנה, ומחדשת את מתן המדליות לבעלי הישגים תרומיים בתחומים שונים. מי שנודע באותה תקופה הינו צייר וחרט איטלקי בשם אנטוניו פיזנלו שהתפרסם בזכות מיומנותו ביציקת מדליות אומנותיות.

 

מדליות כיום במדינת ישראל – יש כבוד, רבותיי!

שר הביטחון הוא האיש האחראי להעניק למצטיינים, מדליות ועיטורים רשמיים על הישגיהם. לפני קום המדינה ניתנו אותות שירות על פעולות ביטחוניות לחברי ההגנה, האצ"ל, הלח"י, ניל"י, וחברי השומר. כיום ניתנות מדליות רשמיות כאותות מערכה לחיילי צה"ל, לכוחות הביטחון, וכן לאזרחים המסייעים ללחימה.

בנוסף, גופי ספורט ומוסדות שונים מעניקים מדליות לנבחרות, לקבוצות מצטיינות ולספורטאים שהגיעו להישגים מרשימים. ניתן להעניק מדליות גם לרופאים, לאנשי לוחמת אש ולכל מי שראוי לאות כבוד.

 

מדליות – היסטוריה של ניצחון

מלבד לסמל עיטור כבוד, המדליה גם יוצרת בקרב המקבלים תחושה של רצון להתמיד הלאה במשימות שונות, לצלוח אתגרים ולהגיע לעוד הישגים בתחומם, המדליה מהווה תמריץ רב משמעות לזוכים בה ומזכירה כל העת כי הדרך להצלחה היא רצופת אתגר, אולם ממלאת בסיפוק אדיר.

מדליות

אולי יעניין אותך גם

גליובלסטומה
כללי
מה זה אופטיון?

רבים מאיתנו מכירים בצורה כזו או אחרת, חולי סרטן. לצערנו, מחלת הסרטן היא אחת מהמחלות השכיחות ביותר, המייסרות ביותר ובעלות ההשלכות החמורות ביותר על בני

קרא עוד »