נהיגה על המדרכה – מדיניות, השלכות ומידע נחוץ

נסיעה על המדרכה היא עבירה האסורה בחוק.

במאמר זה נדון באילו מצבים מתאפשרת נסיעה על המדרכה, מהי הענישה הצפויה ומדוע חשוב להתייעץ עם עורך דין המנוסה במקרים אלו.

סעיף 38 לתקנות התעבורה אוסר על נהיגה על מכונית, אופנוע, אופניים חשמליים וכן בעלי חיים על המדרכה. עם זאת, במקרים מסויימים המדרכה מפרידה בין שני שטחים או יותר המותרים לנסיעה – מגרש חנייה, חצר וכדומה. במצב כזה החוק מתיר לנהוג על המדרכה רק לשם המעבר בין אלו.


מה הענישה במקרים של נהיגה על המדרכה?

העונש לעבירה של נהיגה על המדרכה הוא קנס כספי בנוסף ל2 נקודות התקפות למשך שנתיים ולאחר מכן נמחק רישומן. אם לנהג נצברות בשנתיים הללו פחות מ-12 נקודות, הן יימחקו באופן אוטומטי. נהג שצבר בין 12 ל 22 נקודות חייב לעבור קורס נהיגה מונעת בסיסי הכולל מבחן. אם יעמוד במבחן, הנקודות שעמדו לחובתו ימחקו.

 

תשלום קנס או בית משפט לתעבורה?

לנהג קיימת אפשרות לבקש להישפט בבית משפט לתעבורה, במקום לשלם את הקנס. מצב זה מתאים למקרה בו אדם טוען לחפותו, או שיש בכוחו להציג לבית המשפט הסבר שלפיו מעשיו היו מוצדקים באופן שמאפשר לזכותו מן העבירה.

 

כשלים אפשריים בכתב התביעה

חלק גדול מעבירות התעבורה מסתמכות על דו"ח שמילא שוטר בו מפורטים פרטי העבירה וגרסת הנהג. במצבים בהם אדם מקבל הודעת קנס, כאשר לטענתו הפרטים המופיעים בדו"ח אינם משקפים את המציאות, ניתן לבקש להישפט בבית המשפט לתעבורה כדי לנסות ולהוכיח את חפותו.

בכתבי תביעה בגין נהיגה על המדרכה ייתכן ויופיעו כשלים ראייתיים שונים. העוסקים בעיקר בעניין הכוונה. במידה והנהג ועורך דינו יוכיחו כי הנהיגה על המדרכה נעשה בשוגג, לא היוותה סכנה או שהתנאים לא אפשרו התנהגות אחרת – ייתכן כי בית המשפט יתחשב בכך.

 

אישום על עבירות נלוות

ישנם מצבים בהם נהג יואשם בעבירות נלוות, כגון נסיעה על השול, נהיגה ללא קסדה ועוד. במצב זה, ייתכן והמשטרה לא תסתפק במתן הודעת קנס, אלא תגיש כתב אישום לבית המשפט לתעבורה. הנהג ייחשף לעונשים חמורים – החל מקנס גבוה ועד מאסר בפועל במקרים חמורים במיוחד.

 

לסיכום

חשוב לציין כי אמנם ברוב המקרים ההשלכות של נהיגה על המדרכה יסתכמו בתשלום קנס בסיסי, אך במקרים מסויימים ישנה אפשרות לסיבוכים משפטיים. טעות נפוצה היא להקל ראש בעניין כתב אישום על נהיגה על המדרכה. ההשלכות על הקלת ראש זו עלולות להיות חמורות. מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה לדיני תעבורה אשר יכול לזהות כשלים בתיק ולהשפיע על תוצאות ההליך המשפטי. במידה ואתם עומדים מול האשמה במקרה של נהיגה על המדרכה, או מול כל תיק בתחום התעבורה, כדוגמת נהיגה בשכרות או פיצויים לאחר תאונת דרכים, פנו במהרה לייעוץ במשרדינו ונעשה את המירב על מנת לסייע.

 

משקל

אולי יעניין אותך גם