מהי תאונת דרכים ולמה ההגדרה חשובה?

ההגדרה של תאונת דרכים חשובה משום שאם אתם טוענים שעברתם תאונת דרכים, אתם צריכים להוכיח זאת בכלים משפטיים. כלומר, אתם צריכים להראות שהאירוע שעברתם מתאים להגדרה של תאונת דרכים הקיימת בחוק. יש לשים לב לכך שההגדרה עלולה להיות מעט אמורפית, בוודאי בעבור האדם הממוצע שלא מתעסק במשפט במהלך חיי היום יום שלו.

לעיתים אירועים שלא חשבתם שייחשבו לתאונת דרכים לפי ההגדרה, כן יתבררו כתאונת דרכים בעבור השופט בבית המשפט שבו נדון המקרה שחוויתם.

 

ההגדרה הסטנדרטית לתאונת דרכים

כאשר מדברים על ההגדרה הסטנדרטית של תאונת דרכים לרוב מדובר על פגיעה שנגרמה בעקבות שימוש בכלי רכב מנועי. לרוב כאשר מדובר על כלי רכב מנועי, מדובר על רכב פרטי, אופנוע, אוטובוס, משאית וכדומה. עם זאת, כולנו יודעים שהחוק לא יכול לפרש את עצמו.

את החוק מפרשים בני אדם, שיכולים בטעות או שלא בטעות להרחיב או לצמצם את ההגדרה של תאונת דרכים ביחס למקרה שאתם חוויתם.

 

מקרים פחות סטנדרטים

כאמור, יש מקרים שבהם אירוע שלא חשבתם שיתברר כתאונת דרכים, דווקא יענה על ההגדרה של תאונת דרכים בעיני השופט שדן באירוע הספציפי שלכם. לדוגמא, ההגדרה של כלי רכב מנועי עשויה להשתנות בהתאם לפרטי האירוע. לעיתים לא ברור האם כלי רכב נחשב לכלי רכב מנועי על פי החוק, והאירוע שבו הוא היה מעורב אכן נחשב לתאונת דרכים, כמו לדוגמא תאונה שבה הייתה מעורבת מלגזה.

כאשר מדמיינים תאונת דרכים לרוב מדמיינים תאונה בכביש עם הולכי רגל או כלי רכב המסיעים נוסעים, ולאו דווקא חושבים על כלי כמו מלגזה או טרקטור. ברמת החוק המגדיר תאונות דרכים – גם מקרה כזה נכנס תחת ההגדרה.

 

התיישנות תאונת דרכים

פעמים רבות יש בלבול בנושא של תקופת ההתיישנות שנקבעה בחוק לגבי תאונות דרכים. נתחיל ונגיד שבאופן כללי, ההתיישנות על פגיעה באירוע של תאונת דרכים היא של 7 שנים ממועד האירוע. כלומר, 7 שנים זהו חלון הזמן בו ניתן להגיש תביעות לגבי אירוע של תאונת דרכים שבו נפגעתם באיזושהי צורה.

עם זאת, כאשר מדובר על אנשים מתחת לגיל 18 שהיו מעורבים בתאונת דרכים, ספירת 7 השנים מתחילה עם ההגעה של אותו קטין לגיל 18. בנוסף, כאשר נזקים שנגרמו כתוצאה מהתאונה מתגלים רק בדיעבד, תקופת ההתיישנות עשויה להתארך.

 

כיצד לפעול?

במקרה של תאונת דרכים, הצעד הכי חשוב הוא לפנות אל עורך דין העוסק בנושאי תעבורה, אשר מתמצא בתחום מבחינת החוק ויש לו ניסיון רב במקרים הדומים לזה שלכם. חשוב גם לאסוף את הפרטים של נהגים אחרים אשר היו מעורבים באירוע. אם מדובר על תאונת פגע וברח, כדאי מאוד להשיג לפחות את מספר הרכב הפוגע, וזאת על מנת להגיע לנהג.

תאונת דרכים

אולי יעניין אותך גם